Template is not defined.

Сиверс алма ағашын сақтау

Сиверс алмалары – Оксфорд университетіндегі (Ұлыбритания) ғалымдардың ДНК зерттеуі бойынша барлық алма ағаштарының бастамашысы. Үйдегі алма ағаштарының барлық белгілі сорттарының төрттен бір бөлігі және 2500 түрі – Сиверс алма ағашынан тараған. Сиверс алма ағашынан басқа, әлемде 30-ға жуық жабайы алма ағаштарының түрі бар.

Сиверс алма ағаштарына  антропогендік әсерге байланысты жойылу қауіпі төніп тұр. 1992 жылы Қазақстанда алма бұтақтары 11 мың гектарға жуық болды, ал бүгінде бұл сан белгісіз.

Алма ағаштарының  өзін-өзі тазалауға қабілеті жоқ, сондықтан әрбір жаңа ағаш кез-келген көршіден тозаңданады. Жаңа ағаш ерекше  гендердің жиынтығы, бұл ақпаратпен  Caspian University  студенттері іс жүзінде танысып көрді. Олар экологиялық және  биологиялық жобалар арқылы Сиверс алма ағаштарын қорғау жұмыстарына белсене араласуда. Студенттер Сиверс алма ағаштары өсетін Іле Алатауына жиі барады.

Caspian University –  бұл жоғалып бара жатқан мәдениетті сақтау үшін көп күш-жігер жұмсауда және қоғамды студенттеріміздің үлгісін ұстануға шақырады.